strona ""Pomóż mi"

Idź do spisu treści

Menu główne

Aktualności

 

7 listopada w naszej placówce odbyła się dziewiętnasta edycja Wojewódzkich Targów Prac Dziecięcych „Pomysłowy Dobromir”. W imprezie wzięły udział dzieci, młodzież i dorosłe osoby niepełnosprawne z placówek kształcenia specjalnego z terenu województwa pomorskiego, a odwiedzili nas licznie goście z Bytowa i okolic. Podczas Targów młodzi artyści mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności i talentów artystycznych – na stoiskach prezentowano ceramikę, ozdoby i upominki świąteczne, aniołki i inne figurki, stroiki, bombki, świeczki, kartki świąteczne, rzeźby, wytwory ze szkła, drewna i metalu, świece, obrazki wykonane przeróżnymi technikami, robótki ręczne, serwetki, biżuterię, a nawet przetwory. Ekipy przygotowały również piękne i oryginalne prace przestrzenne „Zabytek Bytowa w miniaturze” na konkurs i wystawę.


Podczas imprezy działała kawiarenka, w której można było w miłej atmosferze porozmawiać, wypić kawę lub herbatę i skosztować słodkich wypieków. Zostały też przeprowadzone warsztaty, podczas których uczestnicy i goście wykonali przepiękny „Pejzaż Bytowa”, wykorzystując w tym celu różnokolorowe nakrętki z plastikowych butelek. Pełen wrażeń dzień zakończył spektakl pt. „Jaś i Staś – dwaj przyjaciele”, który został zaprezentowany przez aktorów Teatru „Vaška” z Torunia na sali widowiskowej Bytowskiego Centrum Kultury.


Targi zostały zorganizowane przy wsparciu finansowym Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Zapraszamy do oglądania fotorelacji
https://www.facebook.com/pg/soswbytow/photos/?tab=album&album_id=1142616919236027

 

Od kwietnia do listopada 2017 nasi podopieczni brali udział w programach „Na zdrowy start - program rehabilitacji psychoruchowej dzieci niepełnosprawnych z terenu Gminy Bytów” oraz „EEG Biofeedback – program neuroterapii dla dzieci niepełnosprawnych”. W programie rehabilitacji psychoruchowej wzięło udział 20 dzieci z różnymi niepełnosprawnościami z terenu gminy Bytów. Zajęcia prowadzono metodami Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, pedagogiki zabawy, muzykoterapii, metodą M. i Ch. Knill, a wzbogacone były elementami kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona. Zabawy ruchowe przeplatane były aktywnościami plastycznymi i muzycznymi. Dzięki prowadzonym zajęciom możliwe było stworzenie sytuacji, w których uczestnik może bez lęku rozwijać swoje najlepsze strony. Pozwoliły one na rozwijanie przez ruch świadomości własnego ciała, świadomości przestrzeni i działania w niej oraz dzielenia jej z innymi ludźmi, a także nawiązywania z nimi bliskiego kontaktu. Natomiast w terapii EEG Biofeedback udział wzięło czworo dzieci niepełnosprawnych z różnymi dysfunkcjami psychosomatycznymi, dla których po zakwalifikowaniu do programu zostały opracowane indywidualne protokoły naprawcze. Każde dziecko wzięło udział w dwudziestu sesjach terapeutycznych, podczas których pracowano nad poprawą procesów poznawczych, wzrostem sprawności fizycznej i umysłowej oraz kreatywności, zmniejszeniem problemów szkolnych, poprawą sposobu mówienia, zmniejszeniem stanów lękowych i napięcia wewnętrznego oraz zaburzeń uwagi.


Programy realizowane były przy wsparciu finansowym Gminy Bytów



Nasi podopieczni w okresie od marca do listopada brali udział w projekcie „Kaszubskie bajania” – kaszubska tradycja i kultura oczami młodych. W ramach tego działania przygotowali techniką animacji poklatkowej dwa filmiki na podstawie literatury kaszubskiej. Inspiracją dla uczniów były wiersze Stanisława Janke „Skòczk" oraz Tomasza Fopke „Witaminczi”. Uczestnicy w trakcie pracy wykazali się umiejętnościami wyszukiwania, selekcji, oceny i przetwarzania informacji, symbolicznego przedstawienia tematu, tworzenia uogólnień, kreatywnego tworzenia scenografii i  cierpliwości podczas fotografowania kilkuset ujęć i obróbki zdjęć, doboru ścieżki dźwiękowej i tworzenia filmu w programie komputerowym. Pracując nad powstaniem animacji, odszukiwali ciekawe aspekty kultury i tradycji kaszubskiej, łącząc je ze współczesnością i technologią.



Efekty ich pracy można zobaczyć pod poniższymi adresami:

https://www.youtube.com/watch?v=3V9OZeIt57k&feature=youtu.be
https://www.youtube.com/watch?v=5SVI7rKnbvQ&feature=youtu.be


Projekt realizowany był przy wsparciu finansowym Powiatu Bytowskiego



W okresie od marca do listopada 2017 r. Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Pomóż mi” w Bytowie realizowało program „Scena i my” – prowadzenie edukacji teatralnej dzieci i młodzieży. W ramach projektu przeprowadzono 20 dwugodzinnych spotkań warsztatowych, podczas których uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z dorobkiem literackim sławnych pisarzy, poznania różnych form scenicznych takich jak: pantomima, stop-klatka, teatr żywego słowa, teatrzyk cieni, teatrzyk  kukiełkowy, inscenizacja, ćwiczenia dramowe oraz inne formy aktywności ruchowej. Młodzi aktorzy mieli też możliwość zaprezentowania umiejętności na forum, przedstawiając swoją interpretację sztuki pt. „Królewna Śnieżna i siedmiu krasnoludków” podczas XXII Wojewódzkiego Konkursu Zbiorowych Form Teatralnych „Teatralia 2017” w Kościerzynie, Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy i „Dnia Integracji”, a także w Oddziale dla Dzieci Biblioteki Miejskiej w Bytowie z okazji Dnia Dziecka.


Warsztaty teatralne prowadzone były przy wsparciu finansowym Gminy Bytów




20 czerwca nasza szkoła Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Bytowie stał się radosnym i kolorowym placem zabaw dla zaproszonych gości – dzieci z przedszkoli „Słoneczne Stacyjkowo”, „Smyki”, „Bajka”, Przedszkola nr 2 oraz z młodszych klas Szkoły Podstawowej nr 1, a także podopiecznych naszej placówki. Tego dnia odbył się „Dzień Integracji” – festyn, na który po raz kolejny zaprosiliśmy milusińskich z zaprzyjaźnionych placówek oraz ich opiekunów i rodziców.
Przybywających gości witał i zapraszał do szkoły klaun na szczudłach, puszczający kolorowe bańki mydlane. Po powitaniu i przedstawieniu uczestnikom programu imprezy, szkolny teatrzyk „Raz, dwa, trzy” zaprezentował spektakl pt. „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”, w którym młodzi aktorzy z ogromnym zaangażowaniem i artystycznym wyczuciem przedstawili historię dobrej królewny, złej macochy i przemiłych krasnali. Przedstawienie bardzo podobało się wszystkim widzom, a artyści otrzymali gromkie brawa.
Po spektaklu dla dzieci i opiekunów przygotowano liczne atrakcje - były to m.in.
pokaz walk rycerskich (oraz możliwość wcielenia się w rolę rycerza), zabawy z chustą Klanza, zabawy plastyczne, budowanie z klocków piankowych, zawody sportowe na boisku szkolnym, malowanie twarzy oraz wesołe zabawy na kolorowych dmuchańcach. W trakcie imprezy swoje umiejętności taneczne i muzyczne zaprezentowały także grupy przedszkolaków z placówek „Słoneczne Stacyjkowo”, „Smyki” i Przedszkola nr 2. Występy ogromnie podobały się zarówno dzieciom, jak i dorosłym, a artyści otrzymali ogromne brawa. Na zmęczonych i pełnych wrażeń uczestników czekał słodko – owocowy poczęstunek, a szczególnym powodzeniem wśród dzieci cieszył się jak zwykle pop-corn.  


„Dzień Integracji” organizowany był
przez Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy
i Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Pomóż mi” w Bytowie,
przy wsparciu finansowym Powiatu Bytowskiego.



W dniach od 24 do 28 kwietnia w naszej placówce trwał tydzień ekologiczny pod nazwą ,,Moja Ekolandia – w trosce o naszą Ziemię”.
Każdego dnia miało miejsce inne działanie proekologiczne. Pierwszego dnia odbył się apel informacyjny połączony z głośnym czytaniem ,,Wiersza o Ziemi” oraz prezentacją multimedialną przedstawioną przez panie z Wydziału Spraw Rolnych i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Bytowie. Po uzyskaniu cennych informacji na temat problemów ekologicznych i ochrony środowiska, uczniowie udali się na sprzątanie wyznaczonych terenów. Dzień drugi był dniem zielonym - wszyscy uczniowie ubrali się na zielono. Tego też dnia można było zdobyć cenne punkty dla klasy. Dzień trzeci przeznaczony był na wykonanie Ekolkudka z odpadów. Komisja oceniająca wykonane przez uczniów prace miała nie lada problem, aby wyłonić najlepsze, ponieważ wszystkie były bardzo ładne i pomysłowo wykonane.
Kolejny dzień obfitował w gry i zabawy ekologiczne. Tego dnia wszyscy uczniowie byli bardzo zaangażowani w zdobycie kolejnych punktów dla klasy. Na koniec zmagań wszyscy posilili się pyszną drożdżówką. W ostatnim dniu Tygodnia Ekologicznego uczniowie obejrzeli przedstawienie pt. ,,Jaś i Małgosia w wersji proekologicznej” . W role Jasia, Małgosi i Baby Flory wcielili się uczniowie starszych klas gimnazjum i szkoły zawodowej. Tego dnia został rozstrzygnięty konkurs na klasę o najwyższym poziomie świadomości ekologicznej oraz wręczono upominki. Uczniowie chętnie brali udział we wszystkich działaniach, wykazali się dużym zaangażowaniem i inicjatywą w ciągu trwania całego tygodnia. Imprezę zorganizowano przy wsparciu finansowym Gminy Bytów.


https://www.facebook.com/soswbytow/photos/pcb.803797746451281/803795916451464/?type=3&theater

6 czerwca 2017 roku grupa uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Bytowie wybrała się do Swołowa. Tam, w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza, wzięli udział w warsztatach edukacyjnych pod hasłem ,,100 lat – Zatrzymany czas, czyli życie w wiejskiej zagrodzie na początku XX wieku”. Uczestnicy wycieczki zwiedzili Muzealną Zagrodę Albrechta, która obrazuje życie zamożnego gbura z początku  XX wieku. Dodatkową atrakcją były hodowane przy muzeum zwierzęta: owce, kozy, konie,  gęsi i  kury. Posilili się pysznymi racuchami przygotowanymi na starej, węglowej kuchni,  według starej receptury. Po posiłku uczniowie odbyli przejażdżkę wozem drabiniastym  po wsi w kratkę. Podziwiali zabytkowe budownictwo metodą szachulcową. Dzieci bardzo chętnie brały udział w przygotowanych dla nich zajęciach. Z pewnością poszerzyły swoją wiedzę dotyczącą dawnego życia na Pomorzu. Wyjazd został zorganizowany przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym ,,Pomóż mi” w Bytowie w  ramach projektu „Pomorze niezwykłe – wizyta w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie”, realizowanego przy wsparciu finansowym Gminy Bytów.



8 kwietnia Ośrodek, wspólnie ze Stowarzyszeniem „Pomóż mi”, aktywnie włączył się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Organizując wydarzenie, chcieliśmy przede wszystkim zwiększyć świadomość na temat autyzmu, sprowokować do rozmów i przełamywania barier, do pokonywania stereotypów. Obchody rozpoczęliśmy od wypuszczenia do nieba niebieskich baloników na znak solidarności z osobami z autyzmem. Balony mają symbolizować to, że są wśród nas osoby, którym niekiedy trudno jest zrozumieć otaczający świat, ale chcą być kochane, akceptowane i mieć swój głos w społeczeństwie. Następnie rodzice i nauczyciele wzięli udział w wykładach i warsztatach: „Koncepcja pracy z dziećmi ze spektrum autyzmu w klasach integracyjnych i specjalnych” oraz „Zaburzenia ze spektrum autyzmu wyzwaniem dla neurologopedy”, prowadzonych przez terapeutki z ogromnym doświadczeniem w pracy z dziećmi z autyzmem: panie Monikę Chróst – Woźniak, Marię Pater-Słabuszewska i Marlenę Twardo. Uczestnicy mieli również możliwość uzyskania specjalistycznych porad, między innymi u logopedy, psychologa, terapeuty behawioralnego, terapeuty biofeedback czy terapeuty z zakresu komunikacji alternatywnej, a także zakupienia literatury specjalistycznej. W ramach obchodów nasza placówka przyłączyła się do globalnej akcji „Zaświeć się na niebiesko dla Autyzmu” – na znak solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem budynek SOSW został podświetlony na niebiesko.


Imprezę zorganizowano przy wsparciu finansowym Gminy Bytów.


6 kwietnia uroczyście podsumowano siedemnastą edycję konkursu "Wielkanocne palmy i pisanki".
Zapraszamy na stronę Biblioteki Miejskiej w Bytowie, w której gościnnych progach odbyło się dzisiejsze spotkanie i gdzie można obejrzeć konkursowe prace:


http://bibliotekabytow.pl/newsy/8/id/725


Konkurs realizowany był przy wsparciu finansowym Gminy Bytów.

Foto: Jacek Prądziński - dziękujemy :)
Lista laureatów:
Klasy I-III szkoły podstawowej
Kategoria: Ozdoba
1. Szymon Reclaw kl. III SP nr 1 Bytów
1. Julia Cymbałko kl. III SP Niedarzyno
2. Wiktoria Miggel kl. III SP nr 2 Bytów
2. Amelia Durbas kl. III SP Gostkowo
3. Sara Breza kl. III SP Niezabyszewo
3. Wiktoria Burandt kl. III Niedarzyno
Wyróżnienia
Nicola Lipińska kl. I SP Niezabyszewo
Zuzanna Jażdżewska kl. III g SP nr 2 Bytów
Zuzanna Ziołnowska kl. II c SP nr 1 Bytów
Grzegorz Falkowski kl. III c SP nr 1 Bytów
Kategoria: Palma wielkanocna
1. Bartosz Wroński kl. IIIf SP nr 1 Bytów
2. Marta Lemanczyk kl. IIb SP Brzeźno Szlacheckie
3. Jan Koszela kl. II b SP nr 1 Bytów
Wyróżnienia
Jakub Klinkosz kl. II b SP nr 1 Bytów
Wojciech Trawicki kl. II f SP nr 1 Bytów
Kategoria: Kartka
1. Helena Karcz kl. III a SP nr 2 Bytów
2. Paulina Myszka kl. II SP Brzeźno Szlacheckie
3. Igor Wejher kl. II SP Niezabyszewo
3. Nadia Kuczkowska kl. II Szkoła Filialna Dąbrówka
Wyróżnienia
Filip Tetłak kl. II SP Czarna Dąbrówka
Karolina Fischer – Katczyńska kl. II Brzeźno Szlacheckie
Szymon Maszluch kl. III SP nr 2 Bytów
Klasa III c dla dzieci z autyzmem SP nr 3 Bytów
Kategoria: Pisanka
1. Magdalena Wirkus kl. III SP Tuchomie
2. Maciej Redo kl. III SP nr 2 Bytów
3. Oskar Garski kl. II d SP nr 1 Bytów
3. Maja Serafinowska kl. I SP nr 2 Bytów
Wyróżnienia
Emilia Żmuda-Trzebiatowska III c SP nr 1 Bytów
Lilianna Jaworska kl. III a SP nr 1 Bytów
Igor Hinc kl. III b SP nr 1 Bytów
Marta Witkowska kl. I a SP nr 1 Bytów
Gracjan Maciaszek kl. II a ZS Czarna Dąbrówka
Patrycja Pałasz kl. I SP Gostkowo
Anna Pluto -Prondzińska kl. III e SP nr 1 Bytów
Klasy IV-VI szkoły podstawowej
Kategoria: Ozdoba
1. Martyna Malek kl. V ZS Czarna Dąbrówka
2. Jakub Grzenkowski kl. IV SP nr 1 Bytów
3. Natalia Kulig kl. IV SP Niedarzyno
3. Klasa V b SP nr 3 Bytów
Wyróżnienia
Julia Wałdoch kl. V SP Niedarzyno
Kategoria: Pisanka
1. Zofia Pluto-Prondzińska kl. IV b SP nr 1 Bytów
2. Jakub Rakowicz kl. IV b SP nr 1 Bytów
3. Jakub Skwierawski kl. VI SP Gostkowo
3. Oliwia Byczkowksa kl. VI SP Niezabyszewo
Wyróżnienia
Kacper Janta- Lipiński ZR-W SOSW Bytów
Szymon Maliszewski kl IV Szkoła Filialna Dąbrówka
Słowik Klaudia kl. V SP Gostkowo
Fryderyk Klaman kl. V c SP nr 3Bytów
Kategoria: Kartka
1. Marta Prądzyńska kl. VI a SP nr 1 Bytów
2. Klaudia Słowik kl. V SP Gostkowo
3. Agnieszka Malek kl. V SP Gostkowo
Wyróżnienia
Kamila Czapiewska kl. V SP Gostkowo
Marcin Olik Szkoła Filialna Dąbrówka
Kategoria: Palma wielkanocna
1. Agnieszka Malek kl. V SP Gostkowo
2. Jan Kurkowski kl. IV SP nr 2 Bytów
3. Zuzanna Iskra kl. V SP Gostkowo
3. Milena Światek Brzezińska kl. IV ZS Brzeźno Szlacheckie
Wyróżnienia
Nicola Kleba kl. IV SP Gostkowo
Kamila Czapiewska kl. V SP Gostkowo
Klasy I-III gimnazjum
Kategoria: Ozdoba
1. Klasa III Szkoły Przysposabiającej do Pracy
1. Oliwia Hinc kl. I Gimnazjum nr 1 Bytów
2. Kamil Kreft grupa IV SOSW
3. Damian Kankowski kl. I Gimnazjum nr 3 Bytów
Wyróżnienia
Zuzanna Remidowicz kl. I Gimnazjum nr 3 Bytów
Zuzanna Nieżurawska kl. III f Gimnazjum nr1 Bytów
Andżelika Wantoch Rekowska kl. III Gimnazujm Czarna Dąbrówka
Anna Łuczak Zespół Rewalidacyjno- Wychowawczy Parchowo
Anna Zawadzka Zespół Rewalidacyjno- Wychowawczy Parchowo
Iwona Pionk Zespół Rewalidacyjno- Wychowawczy Parchowo
Kategoria: Palma wielkanocna
1. Wiktoria Jeszke kl. I g Gimnazjum nr 1 Bytów
2. Natalia Ostafij kl I Gimnazjum nr 3 Bytów
3. Nicol Breszka, Sandra Kozłowska Świetlica Terapeutyczna w Niezabyszewie
Wyróżnienia
Iwona Skowronek kl I Gimnazjum nr 3 Bytów
Manuela Fronda kl. III Gimnazjum Tuchomie
Klasa II Szkoły Przysposabiającej do Pracy
Kategoria: Pisanka
1. Klasa III b Gimnazjum nr 3 Bytów
1. Julia Orłowska kl. I b Gimnazjum nr 1 Bytów
2. Patrycja Skwierawska kl. III a Gimnazjum nr 2 Bytów
3. Ryszard Jędrusiak grupa I SOSW Bytów
Wyróżnienia:
Klasa III b Szkoły Przysposabiającej do Pracy
Kategoria: Kartka
1. Julia Chariasz kl I a Gimnazjum nr 2 Bytów
2. Mateusz Kowalczuk kl III Szkoły Przysposabiającej do Pracy
3. Kamil Lenc Świetlica Terapeutyczna w Niezabyszewie
Wyróżnienia
Sandra Piekarska Gimnazjum Brzeźno Szlacheckie
Ida Zwolska Gimnazjum nr 1 Bytów
Daria Szulc Gimnazjum nr 1 Bytów

Zarząd Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Pomóż mi” w Bytowie ogłasza nabór dzieci niepełnosprawnych z terenu Gminy Bytów do programu terapii EEG Biofeedback. Warunkiem zakwalifikowania dziecka jest posiadanie zalecenia udziału w terapii EEG od lekarza lub z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej. Zgłoszenia przyjmuje pani Elżbieta Cylka, tel. 501303441.


Realizacja programu jest dofinansowana z dotacji Gminy Bytów.


W miesiącu lutym w grupach wychowawczych odbyły się dwa bale: karnawałowy i walentynkowy. Na karnawałowym było wiele znanych i nieznanych postaci: Królowe Śniegu, duchy, eleganckie panie, ufoludki i wiele innych - nie tylko z bajek… Wybrano króla i królową balu, którymi zostali Klaudia Bukowska i Patryk Gierszewski, a także dwóch królewiczów:  Mateusza Kowalczuka i Jarosława Nirycha. Zaś podczas balu walentynkowego zostały rozdane walentynki, które uczniowie wcześniej wykonali i złożyli w poczcie walentynkowej.  Obie imprezy uatrakcyjniła radosna muzyka oraz różne zabawy i konkursy integracyjne.

Imprezy zostały zorganizowane przy wsparciu finansowym Gminy Bytów.


Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Pomóż mi” w Bytowie  w dniach od 1 marca do 1 grudnia 2016 roku  organizowało  zajęcia   w  Kompleksie  Basenowo – Rekreacyjny „Nimfa” dla  niepełnosprawnych dzieci i młodzieży  z terenu Gminy Bytów.  Udział w zajęciach rekreacyjnych, prowadzonych na pływalni, miał na celu włączyć niepełnosprawną młodzież do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym, a poprzez ruch i zabawę poprawić nie tylko ich kondycję fizyczną, ale również ukazać alternatywne sposoby spędzania wolnego czasu oraz rozwijać inne umiejętności, takie jak zdolność pływania czy umiejętność współpracy z innymi rówieśnikami. Ćwiczenia na basenie poza tym, że są znakomitą zabawą, ciekawą i zdrową formą spędzania czasu dla dzieci, również stymulują ich rozwój psychomotoryczny. Mają na celu poprawę kondycji uczniów, koordynacji ruchowej oraz wytrzymałości siłowej. Zależy nam na tym, by zmobilizować i zachęcić dzieci i młodzież do wybierania aktywnych form spędzania czasu wolnego, który w tym przypadku miał również walor terapeutyczny oraz sprzyjał  procesowi integracji społecznej.


Organizacja zajęć na basenie dofinansowana została ze środków Gminy Bytów
w ramach realizacji projektu ,, Pływać każdy może - pływanie zdrowy styl życia wspomoże”.

W ramach programu „Trzeźwy umysł –zdrowy umysł” w dniach 28 listopada - 2 grudnia odbyła się akcja „Hej chłopaki i dziewczyny- sport zamiast nikotyny”. W czasie długich przerw uczniowie wybierali sobie aktywność sportową: zumbę, fitness, tenis stołowy, taniec dawny. Za udział w akcji uczniowie otrzymali kupony, które wymienili na nagrody rzeczowe.


Upominki dla uczestników zakupiono z dotacji z Gminy Bytów.

Zapraszamy do przeglądania galerii zdjęć:

https://www.facebook.com/soswbytow/photos/pcb.718690414962015/718688668295523/?type=3&theater



Od marca do listopada 2016 roku Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Pomóż mi” realizowało programy „Na zdrowy start” - program rehabilitacji psychoruchowej dzieci niepełnosprawnych z terenu Gminy Bytów oraz „EEG Biofeedback – program neuroterapii dla dzieci niepełnosprawnych”.  
W programie rehabilitacji psychoruchowej wzięło udział 20 dzieci z różnymi niepełnosprawnościami z terenu gminy Bytów. Zajęcia prowadzono metodami Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, pedagogiki zabawy, muzykoterapii, metodą M. i Ch. Knill, a wzbogacone były elementami kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona. Zabawy ruchowe przeplatane były aktywnościami plastycznymi i muzycznymi. Dzięki prowadzonym zajęciom możliwe było stworzenie sytuacji, w których uczestnik może bez lęku rozwijać swoje najlepsze strony. Pozwoliły one na rozwijanie przez ruch świadomości własnego ciała, świadomości przestrzeni i działania w niej oraz dzielenia jej z innymi ludźmi, a także nawiązywania z nimi bliskiego kontaktu.
Natomiast w terapii EEG Biofeedback udział wzięło czworo dzieci niepełnosprawnych z różnymi dysfunkcjami psychosomatycznymi, dla których po zakwalifikowaniu do programu zostały opracowane indywidualne protokoły naprawcze. Każde dziecko wzięło udział w 20 sesjach terapeutycznych, podczas których pracowano nad poprawą procesów poznawczych, wzrostem sprawności fizycznej i umysłowej oraz kreatywności, zmniejszeniem problemów szkolnych, poprawą sposobu mówienia, zmniejszeniem stanów lękowych i napięcia wewnętrznego oraz zaburzeń uwagi.

Programy realizowane były przy wsparciu finansowym Gminy Bytów.

22 listopada 2016 roku w świetlicy opiekuńczo-specjalistycznej w Niezabyszewie odbyły się Andrzejki. Andrzejki to dzień jedyny w swoim rodzaju. Wtedy to - zgodnie z tradycją - św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy i za sprawą znaków i wróżb podpowiada nam, co nas będzie czekać w przyszłości. Andrzejki to tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. W dawnych czasach przywiązywano do wróżb andrzejkowych wielką wagę - w wierzeniach ludowych miały one magiczną moc.
Nasze wróżby w tym dniu dotyczyły tego, co spotka nas w bliższej i dalszej przyszłości. Oczywiście potraktowaliśmy je z przymrużeniem oka, jako żart i dobrą zabawę. Wszyscy uczniowie świetnie się bawili, biorąc udział w tańcach i różnorodnych przepowiedniach
.

Zajęcia w świetlicy odbywają się przy wsparciu finansowym Gminy Bytów.

9 listopada 2016 roku już po raz siedemnasty odbyły się w naszej placówce Wojewódzkie Targi Prac Dziecięcych „Pomysłowy Dobromir”. W imprezie wzięły udział dzieci, młodzież i dorosłe osoby niepełnosprawne z 26 placówek kształcenia specjalnego z terenu województwa pomorskiego. Podczas Targów młodzi artyści mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności i talentów artystycznych oraz nawiązania nowych kontaktów. Dla każdej placówki zostało przygotowane stoisko, na którym prezentowano ceramikę, ozdoby i upominki świąteczne, aniołki i inne figurki, stroiki, bombki, świeczki, kartki świąteczne, rzeźby, wytwory ze szkła, drewna i metalu, świece, obrazki wykonane przeróżnymi technikami, robótki ręczne, serwetki, biżuterię. Każda z ekip przygotowała również pracę przestrzenną „Lalka w stroju regionalnym” na konkurs i wystawę. Podczas imprezy działały kawiarenki, w których można było wypić kawę lub herbatę i skosztować słodkich wypieków przygotowanych przez dzieci i młodzież. Zostały też przeprowadzone warsztaty, podczas których uczestnicy i goście uczyli się m.in. wykonywania jesiennych zakładek, akcesoriów z wikliny papierowej oraz zdobienia pierników. Atrakcją imprezy był spektakl pt. „Koziołek Matołek”, który został zaprezentowany przez aktorów Teatru „Vaška” z Torunia na sali widowiskowej Bytowskiego Centrum Kultury. Przedstawienie spotkało się z gorącym przyjęciem ze strony zaproszonych gości - członków ekip, podopiecznych przedszkoli oraz uczniów szkół podstawowych.


Targi zostały zorganizowane przy wsparciu finansowym Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

__________________________________


16 czerwca Specjalny Ośrodek Szkolno
Wychowawczy w Bytowie stał się radosnym i kolorowym placem zabaw i nauki dla zaproszonych gości dzieci z przedszkoli „Smyki”, „Bolek i Lolek”, „Kubuś Puchatek”, „Słoneczne Stacyjkowo” i „Bajkowego Przedszkola”, dzieci z klas I III Szkoły Podstawowej nr 1 i 2 oraz podopiecznych placówki. Tego dnia odbył się „Dzień Integracji” festyn, na który po raz kolejny zaprosiliśmy milusińskich z zaprzyjaźnionych placówek oraz ich opiekunów i rodziców.
Przybywających gości witał i zapraszał do szkoły klaun na szczudłach, puszczający kolorowe bańki mydlane. Po powitaniu i przedstawieniu uczestnikom programu imprezy, szkolny teatrzyk „Raz, dwa, trzy” zaprezentował spektakl pt. „Pinokio”, w którym młodzi aktorzy z ogromnym zaangażowaniem i poczuciem humoru przedstawili historię drewnianego pajacyka, który chciał zostać prawdziwym chłopcem. Przedstawienie bardzo podobało się wszystkim widzom, a artyści otrzymali gromkie brawa.
Po przedstawieniu dla dzieci i opiekunów przygotowano liczne atrakcje - były to m.in. zabawy z chustą Klanza, zabawy plastyczne, budowanie z klocków piankowych, zawody sportowe na boisku szkolnym, malowanie twarzy oraz zabawy na dmuchańcach.
Jednak „Dzień Integracji” to nie tylko zabawy, ale także i nauka, dlatego też organizatorzy zaprosili policjanta, Pana  Wojciecha Błaszkowskiego, który przeprowadził profesjonalny pokaz pierwszej pomocy na fantomach, a szczególnym powodzeniem wśród dzieci cieszyły się ćwiczenia z najmniejszym fantomem - niemowlakiem zwanym Anią.
W trakcie imprezy swoje umiejętności w zakresie tańca nowoczesnego zaprezentowały również dwie grupy przedszkolaków
z placówek „Kubuś Puchatek” i „Smyki”. Oba występy ogromnie podobały się zarówno dzieciom, jak i dorosłym, a tancerze otrzymali ogromne brawa.
Na zmęczonych i pełnych wrażeń uczestników czekał również słodko
owocowy poczęstunek, a szczególnym powodzeniem wśród dzieci cieszył się jak zwykle pop-corn.  
„Dzień Integracji” organizowany był przez Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy i Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Pomóż mi” w Bytowie, przy wsparciu finansowym Powiatu Bytowskiego.






__________________________

Uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej, uczęszczający na zajęcia języka kaszubskiego, w bieżącym roku szkolnym brali udział w projekcie „Kaszubskie bajania” kaszubska tradycja i kultura oczami młodych. W ramach tego działania przygotowali techniką animacji poklatkowej dwa filmiki na podstawie literatury kaszubskiej. Inspiracją dla uczniów były wiersze Stanisława Janke „Mòtilk" („Motylek") i „Sztërzej malôrze” („Czterech malarzy”). Uczniowie w trakcie pracy wykazali się umiejętnościami wyszukiwania, selekcji, oceny i przetwarzania informacji, symbolicznego przedstawienia tematu, tworzenia uogólnień, kreatywnego tworzenia scenografii i  cierpliwości podczas fotografowania kilkuset ujęć i obróbki zdjęć, doboru ścieżki dźwiękowej i tworzenia filmu w programie komputerowym. Pracując nad powstaniem animacji, odszukiwali ciekawe aspekty kultury i tradycji kaszubskiej, łącząc je ze współczesnością i technologią.


Efekty ich pracy można zobaczyć pod poniższymi adresami:
https://youtu.be/YxVFacUMBQE
https://youtu.be/06jD0bKWYV4

Projekt realizowany był przy wsparciu finansowym Powiatu Bytowskiego.






18 marca już po raz szesnasty podsumowano konkurs integracyjny pn. „Wielkanocne palmy i pisanki”. Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „ Pomóż mi” oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Bytowie. Do konkursu zgłaszano prace wykonane w czterech kategoriach: palma wielkanocna, pisanka, ozdoba oraz kartka świąteczna. Jak co roku wpłynęło wiele prac (aż 460), które można było podziwiać przez tydzień na wystawie pokonkursowej w Bibliotece Miejskiej. W konkursie nagrodzono i wyróżniono 78 prac, a ich twórcy otrzymali upominki i dyplomy. Wszystkie prace w dniu 22 marca zostały przekazane pensjonariuszom Oddziału Opiekuńczo- Leczniczego bytowskiego szpitala.

Konkurs realizowany był przy wsparciu finansowym Gminy Bytów.


Od marca do listopada 2015 roku realizowany był program pn. „Metoda Tomatisa -   stymulacja audio psycho lingwistyczna”. W ramach projektu w terapii Metodą Tomatisa udział wzięło sześcioro dzieci niepełnosprawnych z różnymi dysfunkcjami psychosomatycznymi z terenu Gminy Bytów, dla których po zakwalifikowaniu do programu zostały opracowane indywidualne protokoły naprawcze z wykorzystaniem testów i badań  psychologicznych i pedagogicznych oraz  wyników badań medycznych. Działanie terapeutyczne polegało na systematycznym organizowaniu treningów słuchania muzyki za pomocą specjalnych słuchawek, w czasie których 1 odpowiada jednej sesji terapeutycznej. Zajęcia były prowadzone w dwóch grupach po 3 dzieci, a każde dziecko wzięło udział w 30 sesjach terapeutycznych. Udział w programie umożliwił wsparcie dzieci niepełnosprawnych w procesie rehabilitacji oraz podniesienie poziomu funkcjonowania iści ich życia poprzez usprawnianie zaburzonych funkcji.


Program był realizowany przy wsparciu finansowym Gminy Bytów.


_____________________________________________

Od września do grudnia 2015 roku w Ośrodku realizowany był program „Dotyk zdrowia”- rehabilitacja dzieci niepełnosprawnych". W ramach  programu dwunastu wychowanków uczestniczyło w zabiegach rehabilitacyjnych, były to głownie masaże i ćwiczenia. Dzieci do programu zgłoszono na podstawie skierowań od lekarza specjalisty. Rodzice mieli możliwość udziału w instruktażach fizjoterapeutycznych oraz ze wsparcia pedagogicznego w każdy czwartek.

Program dofinansowany przez Pomorski Urząd Wojewódzki


W bieżącym roku w ramach Koła Turystycznego odbywały się cykliczne spotkania miłośników  turystyki. W trakcie spotkań uczniowie planowali wycieczki i rajdy, które chcieliby zrealizować oraz naprawiali rowery. Szukali na mapach tras i ścieżek przyrodniczych w okolicach Bytowa. Opracowywali harmonogram wycieczki do Warszawy oraz trasę rajdu brzegiem Wisły. W ramach zajęć dwukrotnie uczniowie uczestniczyli w rajdzie pieszym szlakiem jezior lobeliowych w Lesie Rzepnickim oraz dwukrotnie przejechali tę ścieżkę rowerami. W trakcie wycieczki do Warszawy piętnastoosobowa grupa uczniów uczestniczyła w rajdzie pieszym brzegiem Wisły. Trasa Rajdu prowadziła brzegiem Wisły od Miejskiego ZOO w Warszawie do Stadionu Narodowego przez plażę miejską. Atrakcją była możliwość zwiedzenia Stadionu. Następnie przez Most Poniatowskiego uczniowie przemaszerowali do Śródmieścia, tam zwiedzili Pałac Kultury i Nauki. Podczas wytyczania trasy uczniowie poznawali nie tylko geografię, ale też i historię Warszawy. Przeszli przez Pragę, gdzie znaczna część zabudowy pochodzi z początku wieku i okresu międzywojennego. Praga należy do tych dzielnic, które stanowią o tożsamości i rodowodzie stolicy. Po przejściu mostu przeszli dzielnicą graniczącą z Śródmieściem Powiślem. W XIX wieku dzielnica rozrastała się sukcesywnie, osiągając dzisiejsze rozmiary. Powiśle było dzielnicą portową, fabryczną i mieszkalną zarazem. Zamieszkiwali ją m.in. biedni robotnicy niewykwalifikowani, bednarze, piaskarze, rybacy. Dziś na Powiślu znajduje się Centrum Nauki "Kopernik". Rajd był o tyle atrakcyjny, że wszystkie uliczki były udekorowane ozdobami i oświetleniem bożonarodzeniowym.


Zajęcia i rajdy były zorganizowane w ramach programu „Czas zmarnowany nie istnieje we wspomnieniach”, realizowanego przy wsparciu finansowym Gminy Bytów oraz Powiatu Bytowskiego.

________________________________________

W okresie od marca do grudnia realizowany był program profilaktyczny "Cukierki", w którym wzięło udział 35 uczestników. Realizacja projektu dostarczyła dzieciom podstawowej wiedzy na temat środków uzależniających oraz zagrożeń z nimi związanych. Ponadto kształtowano umiejętność dbania o własne bezpieczeństwo w relacjach z innymi, a także kształtowano postawy dystansu w relacjach z osobami nieznajomymi. Założeniem programu jest uprzedzanie zagrożeń, na jakie mogą być narażone dzieci, np. sięgnięcia po jakikolwiek środek zmieniający świadomość lub kontakty z osobami nieznajomymi.

Program realizowany był przy wsparciu finansowym Gminy Bytów.

W okresie od marca do grudnia 2015 roku realizowany był program „Ze szkolnej sceny” -prowadzenie edukacji teatralnej dzieci i młodzieży niepełnosprawnych. W trakcie 20 dwugodzinnych spotkań warsztatowych 15 uczestników miało możliwość zapoznania się z dorobkiem literackim sławnych pisarzy, poznania różnych form scenicznych takich jak: pantomima, stop-klatka, teatr żywego słowa, teatrzyk cieni, teatrzyk kukiełkowy, inscenizacja, ćwiczenia dramowe, poznania i doskonalenia różnych form aktywności ruchowej. Młodzi aktorzy mieli też możliwość prezentowania swoich umiejętności na forum, m.in. poprzez prezentację inscenizacji pt. „Królowa Śniegu” podczas XX Wojewódzkiego Konkursu Zbiorowych Form Teatralnych „Teatralia 2015” w Kościerzynie oraz podczas „Dnia Integracji” zorganizowanym w SOSW w Bytowie. Za swoje występy otrzymali nagrody i wyróżnienia.


Program był realizowany przy wsparciu finansowym Gminy Bytów.


Od marca do listopada 2015 roku realizowany był program pn. „EEG Biofeedback – program neuroterapii dla dzieci niepełnosprawnych”. W ramach projektu w terapii EEG Biofeedback udział wzięło czworo dzieci niepełnosprawnych z różnymi dysfunkcjami psychosomatycznymi, dla których po zakwalifikowaniu do programu zostały opracowane indywidualne protokoły naprawcze z wykorzystaniem testów i badań psychologicznych i pedagogicznych oraz wyników badań medycznych. Każde dziecko wzięło udział w 20 sesjach terapeutycznych, podczas których pracowano nad: poprawą procesów poznawczych, wzrostem sprawności fizycznej i umysłowej oraz kreatywności, zmniejszeniem problemów szkolnych, poprawą sposobu mówienia, zmniejszeniem stanów lękowych i napięcia wewnętrznego oraz zaburzeń uwagi i zachowania.


Realizacja programu została dofinansowana
ze środków Gminy Bytów

Od 8 do 11 grudnia br. wychowankowie Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Bytowie uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Swoją przygodę rozpoczęli w Gdańsku, gdzie wsiedli do nowoczesnego pociągu PKP Intercity. Przejazd oraz poznanie budowy i możliwości osiągania dużych prędkości przez pociąg Pendolino okazał się dla nich wielką atrakcją.

Pierwszym punktem programu był udział w warsztatach „Uczymy się robić wycinanki mazowieckie”, w trakcie których poznali podstawy techniki wycinankarskiej, a także poznali historię wycinanek z Mazowsza. Kolejną atrakcją było zwiedzenie wystawy „Czas świętowania w kulturach Polski i Europy”. To największa i najważniejsza wystawa Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Dzięki wspaniałej Pani Kustosz uczniowie poznali rytuały, obyczaje i akcesoria świąteczne różnych tradycji i obrządków religijnych w Polsce. Mogli podziwiać galerię cennych obrazów wotywnych, rzeźby ludowej, pisanek, wycinanek, ozdób choinkowych i rekwizytów karnawałowych,  odsyłających do estetycznych korzeni plastyki ludowej. Wystawa ta ukazuje tradycję, ale także komentuje współczesność, ujawniając wpływ folkloru na modę i sztukę użytkową od lat trzydziestych XX wieku po dzień dzisiejszy. Nowoczesna scenografia, multimedia, interaktywne prezentacje, fragmenty filmów, nagrań dźwiękowych i fotografii bardzo spodobały się dzieciom.
Niezapomnianym punktem wycieczki było zwiedzanie Sejmu. W sali Wszechnicy Sejmowej pracownik Biura Korespondencji i Informacji Kancelarii Sejmu przekazał uczniom ciekawe informacje dotyczące historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu. Nasza wizyta przypadła na dzień posiedzenia Sejmu, dlatego ograniczyła się jedynie do obserwacji obrad z galerii Sali Posiedzeń Sejmu. Możliwość uczestniczenia w tak ważnym wydarzeniu okazała się wielkim przeżyciem dla naszych podopiecznych.
Kolejnego dnia uczniowie zwiedzali Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie. Tam wzięli udział w lekcji z udziałem zwierząt pt. „Gady i płazy”.  Uczestnicy bliżej poznali życie gadów i płazów, mogli również dotknąć i pogłaskać wybrane okazy. W ogrodzie zoologicznym uczniowie już bywali, jednak pierwszy raz w życiu wszyscy widzieli goryle. W Polsce żyją one tylko w Warszawskim i Opolskim Ogrodzie zoologicznym. Ciekawostką były też niedźwiedzie polarne – bracia Aleut i Gregor, którzy  2 grudnia  świętowali piąte urodziny. W akwarium można było zobaczyć rekina, a na wybiegu wygrzewał się lew.
Emocjonująco sportowym punktem wycieczki była wizyta na Stadionie Narodowym. Zwłaszcza chłopcy czekali na tę chwilę i nie mogli odżałować, że nie są na meczu reprezentacji Polski.
Warszawa w okresie przedświątecznym jest jeszcze piękniejsza niż zwykle, wprowadzająca w świąteczną atmosferę pięknymi dekoracjami, choinkami, lampkami. Uczniowie, spacerując po Starym Mieście, mogli wysłuchać wigilijnych opowieści, posmakować świątecznych przysmaków albo pojeździć na łyżwach na lodowisku usytuowanym na Rynku Starego Miasta.

Program wycieczki uczniowie układali wspólnie z opiekunami, dlatego tym bardziej byli zadowoleni z tak udanego pobytu w stolicy.

Wycieczka odbyła się dzięki wsparciu finansowemu
Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Pomóż mi”,
Starostwa Powiatowego w Bytowie oraz Gminy Bytów

W listopadzie w grupach wychowawczych odbyły się dwie imprezy: Mini Playback Show oraz Wieczór Andrzejkowy. Dostarczyły one naszym podopiecznym wiele radości, a upominki otrzymali wszyscy uczestnicy konkursów, wróżb i zabaw. Realizacja imprez została dofinansowana ze środków Gminy Bytów w ramach programu "Bawimy się i rozwijamy”.

Dzieci, młodzież i dorosłe osoby niepełnosprawne z terenu województwa pomorskiego wzięły udział w XVI Wojewódzkich Targach Prac Dziecięcych „Pomysłowy Dobromir", które odbyły się dnia 5 listopada 2015 roku. W imprezie wzięło udział ok. 200 osób niepełnosprawnych z 25 placówek (w ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Bytowie jako współorganizatora imprezy). Podczas imprezy młodzi artyści mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności i talentów artystycznych oraz nawiązania nowych kontaktów. Targi były doskonałą okazją do promowania pozytywnego wizerunku osób niepełnosprawnych wśrodowisku, a także wzmacniania ich własnego poczucia wartości.
„Pomysłowy Dobromir” zdążył wpisać się na trwałe w kalendarz wydarzeń kulturalnych Bytowa i na rok przyciąga wielu gości
zarówno przedszkolaków, uczniów, jak i osób dorosłych.
Osoby niepełnosprawne, biorące udział w tej integracyjnej imprezie, czują się docenione iściowane, ponieważ spotykają się z ogromną życzliwością i wieloma pochwałami ze strony gości. Działa to na nie bardzo motywująco i zachęca do dalszej pracy, do rozwijania umiejętności iów, do jeszcze większej kreatywności. Osiągnięcie sukcesu dla każdego człowieka jest ważne, a tych osób jest szczególnie istotne, ponieważ często muszą włożyć nieporównywalnie więcej pracy, by jakieś zadanie zrealizować do końca. Dlatego też, obserwując ogromną radość i satysfakcję naszych podopiecznych, upewniamy się w o celowości organizowania takich właśnie imprez, które rzeczywiście integrują i stwarzają możliwość osiągnięcia osobistego sukcesu.
Dla każdej placówki zostało przygotowane stoisko zgodnie ze złożonym wcześniej zapotrzebowaniem, na którym prezentowano ceramikę, ozdoby i upominki świąteczne, aniołki i inne figurki, stroiki, bombki, świeczki,  kartki świąteczne, rzeźby, wytwory ze szkła, drewna i metalu, świece, obrazki wykonane przeróżnymi technikami, robótki ręczne, serwetki, biżuterię. Każda z ekip przygotowała również świąteczną ozdobę przestrzenną „Postać z bajki" na konkurs i wystawę.
Podczas imprezy działały kawiarenki, w których można było wypić kawę lub herbatę ić słodkich wypieków, ciasteczek, rogalików i gofrów przygotowanych przez dzieci iłodzież, a także spróbować owoców i ciasteczek oblanych belgijską czekoladą z czekoladowej fontanny. Zostały też przeprowadzone warsztaty, podczas których uczestnicy i goście uczyli się m.in. wykonywania jesiennych korali z materiału, zdobienia dyń, a także dekorowania potraw i sztuki carvingu. Atrakcją imprezy był spektakl „Teatr clowna Pinezki", który został zaprezentowany na sali widowiskowej Bytowskiego Centrum Kultury. Na zaproszono członków ekip, podopiecznych przedszkoli oraz uczniów szkół podstawowych.


Realizacja imprezy była możliwa dzięki dofinansowaniu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych


23 października 2015 roku podsumowano konkurs plastyczny o tematyce profilaktycznej pt. "Świat uzależnień- to nie moje życie".  Głównym celem konkursu było zaproponowanie uczniom ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu Powiatu Bytowskiego udziału w konkursie plastycznym o charakterze prewencyjnym, dotyczącym zdrowego trybu życia.  Zależało nam na tym, by podczas wykonywania pracy plastycznej uczniowie mogli odpowiedzieć sobie na pytanie: „Co szkodzi mojemu zdrowiu i czy warto podejmować ryzykowne zachowania?” Konkurs prac dzieci i młodzieży jest imprezą cykliczną i w tym roku zorganizowany był po raz jedenasty, a organizatorkami konkursu były Beata Kutełło i Beata Łopato.


Konkurs był realizowany przy wsparciu finansowym Powiatu Bytowskiego.


Laureaci:

Szkoła Podstawowa klasy I-III

  • I Jagoda Geleta kl. IIIa SP nr 2 Bytów op. K. Strojk

  • II Amalia Durbas kl II SP Gostkowo op. J. Sikorska

  • II Karolina Lublewska kl. IIIa SP nr 2 Bytów op. K. Strojk

  • III Lena Metel kl. Ic SP nr2 Bytów op. M. Peplińska


Wyróżnienia:

  • Bartosz Pituch kl. III SP Gostkowo op. J. Wrońska

  • Wiktoria Skoneczna kl. IIIe SP nr 2 Bytów op. T. Gliniecka

  • Eliza Przystalska kl. I SP Niezabyszewo op. L. Jażdzewska

  • Nikola Lipińska kl. I SP Niezabyszewo op. L. Jażdzewska

  • Oliwia Trapp kl. I SP Niezabyszewo op. L. Jażdzewska


Szkoła Podstawowa klasy IV-VI

  • I Matylda Knop kl.V SP nr 2 Bytów op. M. Osowska

  • II Kalina Zielińska kl. VI ZS Tuchomie op. M. Witt

  • III Barbara Fusiek kl. V SP Gostkowo op. J. Wrońska

  • III Julia Mostowska kl. V SP Gostkowo op. J. Wrońska


Wyróżnienia:

  • Julia Breszka kl. VI SP Niezabyszewo op. L. Jażdzewska

  • klasa IV ZET SOSW Bytów op. B. Kortas-Skórczewska

  • Anna Mańska kl. Vd SP nr 2 Bytów op. M. Osowska

  • Gracjan Maszluch kl. Vd SP nr 2 Bytów op. M. Osowska

  • Maja Treder kl. Vd SP nr 2 Bytów op. M. Osowska

  • Anna Glazik kl. Vd SP nr 2 Bytów op. M. Osowska


Gimnazjum

  • I klasa III b Gimnazjum ZET SOSW Bytów op. L. Kulig

  • I Agnieszka Malarska kl. II f Gimnazjum Miastko op. S. Wolski

  • II Karina Jazowska kl. III a Gimnazjum Starkowo op. I. Łazuga

  • II Andżelika Machajewska kl. III a Gimnazjum Starkowo op. I. Łazuga

  • III Roksana Łącka ZS Borowy Młyn op. B. Dominiak

  • III Natalia Kapiszka ZS Borowy Młyn op. B. Dominiak

  • III Oskar Reszka ZS Borowy Młyn op. B. Dominiak


Wyróżnienia:

  • Klasa I Szkoła Przysposabiająca do Pracy SOSW Bytów op. T. Sandak

  • Klasa III a Szkoła Przysposabiająca do Pracy SOSW Bytów op. T. Sandak

  • Klasa I-II Gimnazjum op. I. Windak

  • Klasa III b Szkoła Przysposabiająca do Pracy SOSW Bytów op. B. Panek


Włączamy się do akcji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych "Dopalacze kradną życie"


W ramach programu "Nie bądź toksyczny", uczniowie Gimnazjum, ZSZ oraz Szkoły Przysposabiającej do Pracy odbyli cykl spotkań z pedagogiem Beatą Łopato podczas których poruszany był problem stosowania dopalaczy. Podczas spotkań uczestnicy dowiedzieli się: co to są dopalacze, jak działają na organizm człowieka, jakie pozostawiają negatywne skutki i gdzie można szukać pomocy.
W ostatnich dniach w kraju odnotowano wiele przypadków zatrucia narkotykami, tzw. dopalaczami. Do szpitali trafiły osoby z ostrym zatruciem organizmu. Apelujemy i ostrzegamy, aby nie kupować i nie zażywać takich substancji. Producenci i sprzedawcy dopalaczy kierują się przede wszystkim zyskiem, za nic mając ludzkie życie.


Sprzedając dopalacze sprzedają śmierć!


Zastanów się, czy warto!


Zażycie jakiegokolwiek narkotyku może prowadzić do następstw niebezpiecznych dla zdrowia, a nawet śmierci. Dopalacze to produkty zawierające substancje chemiczne, działające psychoaktywnie na ośrodkowy układ nerwowy. Zażywając je wychodzisz ze śmiercią na spacer, z którego możesz już nie wrócić. Zażycie jakiegokolwiek "dopalacza” powoduje, że stajesz się królikiem doświadczalnym.

Program był realizowany przy wsparciu finansowym Gminy Bytów


W 2015 roku Stowarzyszenie realizowało projekt „Krok po kroku”, w ramach którego piętnaścioro dzieci niepełnosprawnych z Gminy Bytów uczestniczyło w specjalistycznych zajęciach prowadzonych metodą integracji sensorycznej. Metoda polega na dostarczaniu bodźców sensorycznych płynących  z wielu modalności, tak aby mogły być one w odpowiedni sposób rejestrowane i przetwarzane przez  Ośrodkowy Układ Nerwowy. Rodzaj takich bodźców jest dobrany bardzo indywidualnie do potrzeb każdego dziecka. Odbiór wrażeń zmysłowych jest często ograniczany poprzez różnego rodzaju niepełnosprawności, dlatego tak ważne jest dostarczanie wybranych bodźców stymulujących rozwój dziecka. Głównym celem terapii było usprawnianie pod względem ruchowym, oraz poznawczym, odwrażliwianie lub dowrażliwianie na poszczególne bodźce sensoryczne według indywidualnych potrzeb.


Projekt realizowany był przy wsparciu finansowym Gminy Bytów.


Koniec roku szkolnego i piękna pogoda sprzyjają poznawaniu świata, w związku z czym 17 czerwca uczniowie kilku klas wybrali się na wycieczkę do Kaszubskiego Parku Miniatur i Gigantów w  Stryszej Budzie. Wspaniała pani przewodnik oprowadziła dzieci i młodzież po Parku, opowiadając historię zminiaturyzowanych zabytków architektury nie tylko Kaszub i Polski, ale także światowego dziedzictwa kulturowego. Uczniowie mogli też szczegółowo obejrzeć owady w rozmiarach gigantycznych, usiąść za sterami samolotu, poczuć się jak  bohaterowie bajek. Zwiedzili również Mini ZOO, "najedli się strachu" w zamku strachu, a w krainie krzywych zwierciadeł mieli mnóstwo radości z oglądania swoich zabawnych podobizn. W drodze powrotnej odwiedzili Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Kaszub w Sianowie oraz obejrzeli Ołtarz Papieski w Sierakowicach. Smakowitym dopełnieniem wycieczki były pyszne lody. Uczniowie wrócili do domów zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi.

Realizacja wycieczki odbyła się w ramach programu „To je małé, to je wiôldżé - wizyta w Kaszubskim Parku Miniatur i Gigantów, dofinansowanego przez Gminę Bytów.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego